Система уроків

Матеріали з досвіду роботи

вчителя правознавства Заслуцького НВК
 Васильчик О.О.
Розробка системи уроків  правознавства для 9 класу
з теми «Ти – людина, значить маєш права»



Тема.  Що таке права і свободи людини

Мета: дати уявлення про поняття «права і свободи людини», види прав і свобод людини, міжнародні документи з прав людини і прав дитини; розвивати вміння тлумачити поняття «права і свободи людини», описувати види прав і свобод людини і наводити приклади; аналізувати зміст окремих статей Загальної декларації прав людини, Конвенції ООН про права дитини.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Форма проведення:  урок з використанням мультимедійних технологій.
Обладнання: відеофрагмент новин, мультимедійне обладнання, електронна презентація, тексти правових документів.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Перегляд відеозапису одного з телевипусків новин (телеканал «NEWS Міжнародні новини») з фрагментами про порушення прав людей.
Постановка проблемного питання
1.  Що вразило вас у переглянутому матеріалі?
2.  Чи відчуваєте ви, що відбулося зараз з людиною?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
У ч и т е л ь.
    Конституція України 1996 р. вперше закріпила положення про визнання людини, її життя і здоров’я, честі й гідності, недоторканності й безпеки в Україні найвищою соціальною цінністю (ст. 3 Конституції України).
    Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини визнано головним обов’язком держави.
    У разі порушення його прав та свобод громадянин може звернутися з метою їх захисту до судових органів, прокуратури, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, інших органів влади та посадових осіб.
Ознайомлення з ключовими поняттями теми: «права», «гідність», «свобода», «рівність», «толерантність».
Завдання
На мультимедійному проекторі демонструються слайди з висловлюваннями відомих людей, в яких учням належить вставити пропущене слово.
1.  Якою повинна бути людина, якщо скоро Син Божий сплатить за її __ (права) найвищою ціною? (Папа Іоанн Павло ІІ)
2.  Але коли мислителі ХVІІІ cт. проголосили справжню свободу людини, то із християнської традиції разом зі свободою народилася вимога громадянської __ (рівності). (В. Янков)
3.  Свобода є правом робити все, що дозволено __ (законом). (Ш. Монтеск’є)
4.  Це не поступка, не милість, не потворство, — це, насамперед, активне ставлення, яке формулюється на основі визнання універсальних прав та основних __ (свобод) людини. (ЮНЕСКО)
Евристична бесіда
1.  Що потрібно кожному з нас для життя та розвитку?
2.  З ким людина вступає у відносини в таких випадках:
а)  вдома;
б)  у дворі;
в)  в школі;
г)  купуючи товари в магазині;
д)  сплачуючи комунальні послуги;
е)  заповнюючи декларацію про доходи;
ж)  беручи участь у виборах.
У ч и т е л ь. Вступаючи у відносини з іншими людьми, з державою, ми маємо бути захищені від посягань, а також повинні мати можливості задовольнити свої потреби.
    Можливість людини мати певні матеріальні, соціальні та духовні блага, які необхідні їй для нормального існування і розвитку, називаються правами людини.
    Важливим засобом захисту прав та свобод людини є гарантії.
    Вони є системою норм, принципів та вимог, які забезпечують процес дотримання прав та законних інтересів людини. Призначенням гарантій є забезпечення найсприятливіших умов для реалізації конституційно закріпленого статусу людини. Таким чином, гарантії є засобом, що забезпечує перехід від передбачених конституцією можливостей до реальної дійсності. Ефективність гарантій залежить від рівня розвитку загальноправових принципів, стану економіки, рівня розвитку демократичних інститутів, реальності політичної системи суспільства, наявності системи досконалих законів у державі, ефективності механізмів реалізації законоположень, ступеня правової свідомості, правової культури населення, узгодженості інтересів населення та суспільства в цілому і наявності високоефективного органу конституційного контролю.
    Механізм соціально-правового захисту відображає права та свободи особи як вищу цінність; рівень соціальної справедливості у суспільстві, ступінь гарантованості прав та свобод особи; дотримання суспільного порядку та безпеки. Згаданий вище механізм характеризується як певна структура, яку складають взаємодіючі елементи.
1.  Органи державної влади і місцевого самоврядування, що реалізують законодавчо закріплені гарантії у межах повноважень.
2.  Підприємства, установи та організації гарантують права і свободи своїх працівників.
3.  Політичні партії та громадські організації щодо гарантування прав їх учасників.
4.  Спеціалізовані державні органи і громадські організації, до повноважень яких входить захист та гарантування прав і свобод.
5.  Засоби масової інформації як засіб доведення змісту та можливостей гарантій до адресатів.
6.  Система нормативних актів, що закріплюють гарантії та регламентують порядок їх здійснення.
    Основними факторами підвищення дієвості роботи механізму соціально-правового захисту прав людини, як і інших засобів гарантування цих прав, є: створення ефективних контрольних процедур поновлення порушених прав; вдосконалення правової бази з регулювання та захисту прав і свобод людини на національному та міжнародному рівнях, механізму реалізації конституційних прав і свобод; поширення інформації про права та свободи людини; надання допомоги професійними юристами, що розробляють проблеми прав людини, парламентарям та населенню; підвищення рівня правової культури і свідомості всіх суб’єктів права.
    Але  іноді  держава  не  має  права  втручатися.  Простір,  в  який держава  не  може  втручатися,  називається  «свободою».  Свобода передбачає  право  вибору.  Це  означає,  що  людина  сама  вибирає, що  їй  робити.  При  цьому  вона  повинна  усвідомлювати,  що  вона несе  відповідальність  за  свій  вибір.  Свобода  повинна  бути  обмежена  законом.
Бесіда
1.  Як ви вважаєте, чи може наявність прав у людини залежати від, віку, статі, кольору шкіри, соціального походження?
2.  Чи справедливо, коли люди різної статі, статків, соціального походження та положення мають різний обсяг прав?
3.  Чи повинні люди різної статі, статків, походження тощо по-різному відповідати перед законом?
4.  Поясніть, як ви розумієте зміст прислів’їв: «Закон — це дишло: куди забажаєш, туди й повернеш», «Закон що павутіння:  джміль проскоче, муха ув’язне», «Закони святі, законники — супостати».
5.  Чи може влада безпідставно позбавляти чи обмежувати права?
У ч и т е л ь. Міжнародне співтовариство приділяє значну увагу розвиткові та забезпеченню прав людини. Демократизації процесу, пов’язаного з проголошенням і захистом прав людини, значною мірою сприяло прийняття низки міжнародних документів щодо закріплення, правової регламентації та розробки механізму міжнародного захисту прав людини у державах, що підписали відповідні міжнародні документи.
    Після  Другої  світової  війни  проблема  прав  людини  з  суто внутрішньої перетворилася на міжнародну. Поступово Конституційне право почало піддаватися впливу міжнародних стандартів.
    Був  прийнятий  ряд  міжнародних  документів,  що  зобов’язують держави, які підписали їх, дотримуватися й розвивати повагу до прав людини без жодної дискримінації. Першим великим правовим  актом  стала  Загальна  декларація  прав  і  свобод  людини, прийнята  Генеральною  Асамблеєю  ООН  10 грудня  1948 р. 
    3 вересня 1953 р.  була  прийнята  Європейська  конвенція  про  захист прав  людини  та  основних  свобод.  Цей  документ  гарантував  громадянам  держав  членів  Ради  Європи  дотримання  їхніх  конституційних прав. Для того щоб ефективно захищати права людини і  належним  чином  реагувати  на  їх  порушення,  створені  органи контролю: Комісія з прав людини, Центр прав людини, Європейський суд, що розглядає порушення прав людини на державному рівні.
    Щоб мати уявлення про обсяги міжнародної діяльності, пов’язаної із захистом прав людини, достатньо зазначити, що основними актами, які регулюють цивільні і політичні права на міжнародному рівні, є Загальна декларація прав людини від 10 грудня 1948 р., Пакт про цивільні і політичні права від 9 грудня 1966 р., Конвенція про попередження злочину геноциду і покарання за нього від 9 грудня 1948 р., Конвенція про припинення злочину апартеїду і покарання за нього від 30 листопада 1973 р., Конвенція проти катувань та інших жорстоких, нелюдських чи таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання від 10 грудня  1984 р. та європейська Конвенція про захист прав людини й основних свобод від 4 листопада 1950 р. Європейська Конвенція про захист прав людини та основних свобод встановлює не лише найбільш вдалу у світі систему норм міжнародного права для захисту прав людини, але й одну з найбільш розвинених форм міжнародної юридичної процедури.
Виступи учнів із доповідями
Учні  доповідають  про  основні  міжнародні  документи  щодо захисту  прав  людини  (з  електронними  презентаціями-проектами).
 «Кластер»
З нарізаних аркушів паперу, на яких записані різні права та свободи людини, треба згрупувати права і свободи людини.
1.  Особисті (стосуються охорони приватного життя особистості, її свободи, безпеки, власності).
2.  Політичні (ними користується людина як учасник громадського життя, вони пов’язані з участю громадян у виконанні та контролюванні влади).
3.  Економічні (стосуються людини, як учасника господарського життя).
4.  Соціальні (зобов’язують державу до створення умов гідного рівня життя, охорони здоров’я та соціального забезпечення).
5.  Культурні (містять право на навчання та участь у культурному житті).
6.  Особливим видом прав є права меншин (національні, релігійні), та окремих груп (права жінок).
Завдання
Близько 250 мільйонів дітей у світі вимушені важко працювати або жебрачити, близько 30 мільйонів не мають можливості ходити до школи, близько 5 мільйонів щороку помирають від тяжких хвороб.
1.  До яких наслідків може призвести подібне становище?
2.  Чи завжди діти можуть самостійно захистити себе? Якщо ні, то чому?
3.  Що повинно за таких обставин зробити суспільство?
Розповідь учителя про основні міжнародні документи,  спрямовані на захист прав дитини.
1959 р. — проголошення Декларації прав дитини.
10 листопада 1959 р. — прийнято Конвенція ООН з прав дитини. Відповідно до Конвенції дитиною вважається людська істота віком до 18 років.
Права дитини — це певні специфічні можливості, які необхідні дітям для існування й досягнення зрілості.
Завдання
•  Назвіть особливі права, які, на ваш розсуд, повинні мати діти.
1-й варіант
До специфічних прав дітей належать:
1)  право на життя та розвиток;
2)  право на набуття та отримання громадянства;
3)  право мати сім’ю;
4)  свобода релігії та переконань;
5)  свобода слова, в тому числі і право бути вислуханим у справах, що стосуються дитини;
6)  свобода від усілякого насильства;
7)  неможливість винесення щодо дитини смертного вироку та вироку про довічне ув’язнення;
8)  право на охорону здоров’я;
9)  право на відпочинок;
10) право на достойні умови життя;
11) право на освіту;
12) право на користування культурними цінностями;
13) право на інформацію, в тому числі і щодо своїх прав;
14) право на свободу суспільних організацій та об’єднань.
Завдання
1.  Чому серед наданих прав відсутні економічні?
2.  Які спільні права є у дорослих і дітей?
3.  Хто повинен піклуватися про захист прав дитини?
2-й варіант
При обговоренні даної теми треба показати, що права передбачають виконання відповідних обов’язків. З цією метою проводимо таку вправу.
Розділіть клас на пари, кожен учень повинен записати по 5 прав, які, на його розсуд, він повинен мати в школі та удома.
Попросити учнів обмінятися списком із сусідом по парті, кожен учень має поміркувати про обов’язки, які відповідають данному праву.
Кожна пара зачитує всьому класу 2 права з відповідними обов’язками, учитель записує це на дошці
Обговорення за запитаннями
1.  Чи важко знайти обов’язки, які відповідають кожному праву?
2.  Чи завжди права збігаються з обов’язками?
Електронна презентація «Захист прав людини в Україні»
Держави, що підписали Загальну декларацію прав людини та Конвенцію з прав дитини, взяли на себе зобов’язання їх виконувати. Цей процес контролюють Комітет ООН З прав людини, Міжнародна дитяча організація ООН (ЮНІСЕФ). Права людини і дитини зафіксовані в конституціях держав, в тому числі і в Конституції України. У нашій державі людина, права якої порушено, може звернутися до суду, міліції та інших державних установ, до Уповноваженого Верховної Ради з прав людини.
ІV. Підсумки уроку
«Відкритий мікрофон»
•  Як ви вважаєте, чи завжди ці звернення є дієвими і чому?
Рефлексія
1.  Якщо вас попросять зобразити символ свободи, який предмет-символ виберете ви?
2.  Якого кольору буде ваш символ?
3.  Який символ, на вашу думку, відповідає поняттю «гідність»?
4.  Який колір відповідає цьому поняттю?
5.  Яким символом ви б зобразили поняття «рівність»? Якому кольору відповідає це поняття?
6.  У вашому дитячому житті що вас найбільше лякає, турбує, від чого ви відмовляєтесь?
7.  Як представити ваші побоювання у вигляді символу? Якого кольору він буде?
8.  Які ви маєте сподівання? Що вам подобається? Якого кольору ваша надія?
Учитель аналізує відповіді, учні виконують свої символи із картону, розмальовують їх. Церемонія прикрашання дерева, на якому діти вивішують свої символи надії, побажань, свободи, рівності, упереджень, надії. (Якщо бракує часу, можна провести анкетування та підготувати символи заздалегідь, а на уроці лише провести церемонію прикрашання дерева.)
V. Домашнє завдання
1-й варіант
Написати твір-роздум на тему «Яким буде суспільство, якщо всі погодяться із необхідністю дотримуватися прав людини. Чи можна це здійснити?»
2-й варіант
Знайдіть у матеріалах періодичної преси факти про позбавлення, захист і реалізацію прав людини.

Тема.  Що означає бути громадянином держави
Мета: дати уявлення про поняття «громадянство», статус громадянина, іноземця, особи без громадянства, про підстави набуття й припинення громадянства України; розвивати вміння тлумачити поняття «громадянство», називати підстави набуття й припинення громадянства України, розв’язувати правові ситуації щодо набуття громадянства дітьми; формувати усвідомлення важливості та правового значення юридичного зв’язку особи та держави.
Тип уроку: комбінований.
Форма проведення: інтерактивний урок.
Обладнання: мультимедійна апаратура, електронні презентації.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.  Актуалізація опорних знань
Фронтальна перевірка вміння давати визначення поняттям і термінам.
Перевірка домашнього завдання
Заслуховування та обговорення творів-міркувань.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Інтерактивна лекція
У ч и т е л ь.
    Кожен із нас так чи інакше пов’язаний з державою, в якій проживає або народився. Правовий зв’язок громадянина з державою називається громадянством, а особа, що має такий зв’язок з державою, є її громадянином. Ми з вами є громадянами України. У кожного громадянина держави є правовий статус, тобто сукупність прав та обов’язків.
Запитання
•  Чи всі люди, що проживають на території України, є її громадянами?
У ч и т е л ь.
    На території України, як і будь-якої іншої держави, окрім її громадян, проживають іноземці, тобто особи, що мають громадянство інших держав, та
особи без громадянства, тобто ті, що не мають громадянства жодної з держав. Вони теж мають правовий статус.
Запитання
•  Чи однаковий правовий статус громадян, іноземців та осіб без громадянства?
У ч и т е л ь.
    Не всі права та обов’язки, що мають громадяни, можуть мати іноземці та особи без громадянства. Наприклад, в Україні вони не мають права обіймати державні посади, брати участь у виборах, створювати політичні партії, не зобов’язані служити в українській армії.
    Громадянство — це постійний правовий зв’язок особистості і держави, що виявляється в їх взаємних правах та обов’язках. Такий зв’язок виникає, як правило, із народженням людини і зберігається протягом усього її життя. Держава гарантує своїм громадянам забезпечення прав і свобод. У свою чергу, громадяни, перебуваючи під захистом держави, беруть на себе певні обов’язки.
    Формування інституту громадянства в незалежній Україні почалося з Декларації про державний суверенітет, що містила окремий розділ про громадянство. Питання, пов’язані з громадянством України, вирішують на базі Конституції України, Закону України «Про громадянство України» від 8 січня 2001 р., міжнародними договорами та Указом Президента від 3 березня 1992 р. «Про порядок розгляду питань, пов’язаних із громадянством України».
Складовими частинами інституту громадянства є:
•  принципи громадянства України;
•  набуття громадянства України;
•  припинення громадянства;
•  громадянство дітей у разі зміни батьками громадянства та усиновлення;
•  повноваження органів, що беруть участь у розв’язанні питань громадянства України;
•  документи, що підтверджують громадянство України.
Громадянство України ґрунтується на принципах:
1)  єдиного громадянства;
2)  рівності перед законом громадян України, незалежно від підстав набуття ними громадянства;
3)  неприпустимості позбавлення особи громадянства України;
4)  збереження громадянства за особою, що мешкає за межами України;
5)  відхилення автоматичної зміни громадянства в разі укладання або розірвання шлюбу громадянином України, а також у разі зміни громадянства чоловіком або дружиною;
6)  захисту громадян України, що перебувають за її межами;
7)  запобігання виникненню випадків без громадянства;
8)  визнання права громадянина України на зміну громадянства.
Робота з правовим документом
Учні опрацьовують текст ст. 6 і 9 Закону про громадянство і розв’язують у групах юридичні задачі.
Ст. 6. Підстави набуття громадянства України.
Громадянство України надається:
1)  за народженням;
2)  за територіальним походженням;
3)  внаслідок прийняття до громадянства;
4)  внаслідок поновлення громадянства;
5)  внаслідок встановлення опіки над особою, що визнана судом недієздатною;
6)  з інших обставин, що передбачені міжнародними угодами України.
Ст. 9. Прийняття до громадянства України.
Іноземець, або особа без громадянства можуть за їх клопотанням бути прийнятими до громадянства України.
Умовами прийняття до громадянства України є:
1)  визнання  та  дотримання  Конституції  України  та  законів  України;
2)  пред’явлення  декларації  про  відсутність  іноземного  громадянства або зобов’язання припинити іноземне громадянство;
3)  безперервне проживання на законних підставах на території України впродовж останніх п’яти років;
4)  отримання дозволу на імміграцію;
5)  володіння державною мовою або її розуміння в достатньому для спілкування обсязі;
6)  наявність законних засобів для існування.
Задачі
1.  Особа без громадянства, що проживає на території України протягом 10 років, має власне фермерське господарство і дружина якого — громадянка України, подала клопотання про прийняття до громадянства України. Які ще умови повинні бути виконані, щоб клопотання задовольнили?
2.  Громадянин Росії проживає в Україні протягом семи років, володіє невеличкою фірмою, знає українську мову, законів України не порушував. Чи задовольнять його клопотання про прийняття до громадянства України?
3.  Особа без громадянства, що прожила в Україні три роки, працює в будівельній фірмі, володіє українською мовою, законів України не порушувала, подала клопотання про прийняття до громадянства України. Чи буде це клопотання задоволено?
У ч и т е л ь.
    Заяви з приводу прийняття громадянства України та необхідні для розгляду цього питання документи розглядаються в органах виконавчої влади, що займаються питаннями громадянства, в Комісії при Президенті України з питань громадянства, а в особливих випадках — в Міністерстві закордонних справ. Президент України на підставі рішення цих органів приймає рішення та видає укази про прийняття до громадянства України. Уповноважені на це органи виконавчої влади видають документи, що свідчать про прийняття особи до громадянства України (паспорт, посвідчення громадянина (дітям до 6 років і т. ін.)).
Повідомлення групи учнів «Визначення громадянства дітей»
Законом визначено, що всі діти, що народились на території України, є її громадянами. До того ж діти можуть отримати українське громадянство:
а)  внаслідок усиновлення;
б)  внаслідок установлення над дитиною опіки або піклування, влаштування дитини в дитячий заклад або заклад охорони здоров’я, в дитячий будинок сімейного типу або прийомну сім’ю, передачі на виховання в сім’ю патронатного виховання;
в)  у зв’язку з перебуванням в громадянстві України одного з батьків дитини;
г)  внаслідок визнання батьківства або материнства або встановлення факту батьківства або материнства.
Надання громадянства дитині віком з 4 до 8 років відбувається лише за її згодою.
«Мозковий штурм»
1.  Чи набуде українського громадянства дитина, знайдена на порозі пологового будинку одного з українських міст, якщо батьки дитини невідомі?
2.  Чи набуде українського громадянства дитина, яка народилась у Росії, але батьки її померли, і родичі, які є громадянами України, всиновили її?
3.  Чи може отримати українське громадянство дитина, що постійно проживає у Польщі з батьками, один з яких є громадянином України?
4.  За яких підстав припиняється громадянство України?
Робота з правовим документом
Учні мають опрацювати ст. 7 та ст. 9, Закон «Про громадянство» і дати відповіді на запитання.
1.  Чи буде припинене громадянство України щодо особи, що пішла за контрактом на військову службу в одній з європейських країн?
2.  Чи буде припинено українське громадянство особи, що виїхала на ПМЖ до США?
3.  Чи буде припинене українське громадянство особи, що постійно проживає в Україні, але прийняла російське громадянство?
Рольова гра «ОВір»
Учні розподіляються на чотири групи.
•  1-а група — працівники ОВІРу, отримує статті Закону України «Про громадянство».
•  2–4-а групи — особи, що звертаються з питань громадянства, отримують тексти задач (кожна зі свого блоку питань), згідно з якими вони мають розподілити ролі.
По завершенні виступу кожної групи з питання, яке вона висвітлювала, робиться висновок.
ІV. Підсумки уроку
Бесіда
1.  Що таке громадянство?
2.  Дайте визначення поняття «громадянин».
3.  Чим правовий статус громадянина відрізняється від правового статусу іноземця, або особи без громадянства?
4.  Якими документами регулюється питання громадянства України.
V. Домашнє завдання
Написати твір-роздум «Для чого людині потрібне громадянство?»

Тема.  Конституційні права і свободи людини і громадянина
Мета: ознайомити з основними правами і свободами людини та громадянина, розкрити юридичний зміст окремих конституційних прав і свобод людини і громадянина, конституційні обов’язки громадян України; розвивати вміння коментувати окремі статті ІІ розділу Конституції України, пояснювати юридичний зміст окремих конституційних прав і свобод людини і громадянина, описувати конституційні обов’язки громадян України, аналізувати правові ситуації щодо дотримання чи порушення основних прав та свобод людини і громадянина; сприяти усвідомленню уявлення про необхідність реалізації громадянином конституційних прав і свобод і виконання обов’язків.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація знань учнів
Заслуховування та обговорення творів-роздумів.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу запитання для обговорення в парах
•  Чим права людини відрізняються від прав громадянина?
Робота з правовим документом
У групах ознайомтесь з текстом розділу 2 Конституції України і розподіліть зафіксовані в ньому права згідно з їх класифікацією (перемагає група, яка швидше та якісніше виконає завдання).
 «Відкритий мікрофон»
Учням пропонується коротко висловити своє ставлення до рівня можливості реалізації і захисту прав і свобод в Україні.
Бесіда
1.  Чи є права людини абсолютними, безмежними?
2.  Чим обмежені права?
Учитель.  Обов’язком  називають  такий  тип  поведінки  людей, здійснення якого забезпечує нормальне життя суспільства і держави.
Робота в группах
Кожна група пояснює зміст обов’язків, закріплених у тій статті Конституції, яку вона отримала.
Поміркуйте разом:
1.  Чому перелік обов’язків значно менший, ніж перелік прав?
2.  Чи існує взаємозв’язок між правами та обов’язками? Свою точку зору доведіть на прикладах.
ІV. Підсумки уроку
Рефлексія
1.  Що нового ви дізналися на уроці?
2.  Чи корисний для вас цей матеріал?
3.  Де ви зможете використати отримані знання?
4.  Як ви тепер будете дбати про виконання своїх конституційних обов’язків?
V. Домашнє завдання
Знайти –3 приклади, що ілюструють реалізацію або невиконання прав та обов’язків.

Мета: дати уявлення про юридичний зміст права на освіту в Україні, навчальні заклади, в яких можна здобути середню освіту і про їх відмінності, розповісти про учасників навчально-виховного процесу та їхні права та обов’язки; формувати вміння: пояснювати юридичний зміст права на освіту в Україні; висловлювати судження щодо його важливості для людини; наводити приклади навчальних закладів, в яких можна здобути середню освіту; розповідати про їх відмінності; називати учасників навчально-виховного процесу; описувати, використовуючи положення нормативних актів, їх окремі права та обов’язки; моделювати та розв’язувати правові ситуації, пов’язані з правами та обов’язками учасників навчально-виховного процесу.
Тип уроку: комбінований урок.
Форма проведення:  урок з використанням мультимедійних технологій.
Обладнання:  мультимедійне  обладнання,  електронна  презентація.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація знань учнів
Учні наводять підготовлені вдома приклади, що ілюструють реалізацію або невиконання прав та обов’язків, висловлюють власні думки щодо ступеня реалізації права, про яке йдеться.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Дати визначення понять: «закон», «право», «правопорушення», «права людини», «громадянство», «конституція», «галузь права», «правовідносини», «омбудсмен», «правомірна поведінка», «юридична відповідальність», «мораль».
ІV. Вивчення нового матеріалу, постановка проблеми
У ч и т е л ь. Був собі хлопець. Його дуже любили батьки. Так любили, що ні в чому не могли відмовити. І коли, навчившись у першому класі читати, писати й рахувати, він сказав батькам: «Я більше не хочу ходити до школи і взагалі вчитись», — ті не змогли йому заперечити. Хлопець залишився вдома. Минали роки. Хлопець виріс, став дорослим, але все ще сидів вдома або гуляв із друзями. Та от настав час, коли його старенькі батьки померли.
Завдання
•  Складіть розповідь про подальше життя цього хлопця.
Евристична бесіда
2.  Який рівень освіти потрібен сучасній людині?
3.  Якими є права та обов’язки учнів, вчителів і батьків у навчальному процесі?
    Освіта — основа інтелектуального, культурного, духовного, соціального, економічного розвитку суспільства і держави. Мета освіти — всебічний розвиток людини як особистості та найвищої цінності суспільства, розвиток її талантів, розумових і фізичних здібностей, виховання високих моральних якостей; формування громадян, здатних до свідомого суспільного вибору; збагачення  на  цій  основі  інтелектуального,  творчого,  культурного потенціалу народу, підвищення його освітнього рівня; забезпечення народного господарства кваліфікованими фахівцями.
    Сьогодні цілком очевидно, що без належної освіти людина не зможе забезпечити собі відповідних умов життя і реалізуватись як особистість, а також усвідомити й захистити свої права. Високий рівень освіти населення є важливим чинником, що позитивно впливає на створення сприятливих умов для повної реалізації прав і свобод людини і громадянина.
1.  Учні знайомляться зі змістом ст. 53 Конституції України і відповідають на такі запитання:
•  Що означає доступність освіти за законом і як вона забезпечена в Україні?
•  Що означає безперервність та різноманітність освіти?
•  Що означає вибір форми навчання?
•  В яких ще школах можна здобути середню освіту?
Робота в групах
Клас розподіляється на 5 груп.
•  1-а група — експерти. Опрацьовують витяг із тексту Закону України «Про освіту» з переліком прав та обов’язків учнів, дають юридичну оцінку ситуаціям, які запропонують представники інших груп.
•  2–3 групи. Моделюють та демонструють по –2 ситуації, що ілюструють взаємовідносини учнів з учителями, адміністрацією, між собою.
•  4–5 групи. Моделюють та демонструють по –2 ситуації, пов’язані із взаємовідносинами батьків з вчителями, адміністрацією школи, дітьми стосовно проблем навчання дітей. Якщо дітям складно зорієнтуватися, вчитель може запропонувати тему ситуації, наприклад бажання батьків перевести свою дитину на навчання екстерном або бажання не дуже здібного учня взяти участь в олімпіаді тощо.
Навчає, розвиває, виховує.
Навчання — світ, а не навчання — тьма.
Рефлексія
2.  Як ви зрозуміли поняття «доступність освіти»?
3.  Чому сьогодні освіта відіграє важливу роль у житті людини? Як освіта впливатиме на майбутнє кожного з вас?
2.  Підготувати листівку-заклик: «Краще навчатися в школі, ніж…» (палити на дворі із друзями, бешкетувати на вулиці, грати в комп’ютерному клубі тощо).

Тема.  Як громадяни беруть участь   у житті демократичної держави
Мета: сформувати уявлення про демократію, самоврядування та форми участі громадян у житті держави, про діяльність дитячих і громадських організацій в Україні; познайомити з формами участі громадян у житті демократичної держави, дитячих і громадських організаціях, навчити цінувати важливість участі громадян у розв’язанні загальнодержавних питань та питань місцевого значення; досліджувати демократичні процеси у житті навчального закладу, функціонування органів учнівського самоврядування, моделювати демократичні процедури прийняття колективних рішень; формувати свідому позицію учнів щодо громадської активності особи.
Тип уроку: комбінований урок.
Форма проведення: урок з використанням інтерактивних технологій.
Обладнання: таблиця, малюнок.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація навчальної діяльності учнів
Заслуховування та обговорення творів-роздумів.
Обговорення листівок-закликів.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Бесіда з елементами опитування
1.  Яку важливу роль відіграє освіта в житті людини?
2.  Чому потрібно навчатися протягом життя?
3.  Як українське законодавство гарантує громадянам право на  освіту?
ІV. Вивчення нового матеріалу
У ч и т е л ь.
    Важливою передумовою демократії є високий рівень політичної та правової культури суспільства, як і його культури взагалі. Зокрема, сучасна демократія передбачає інтелектуальну, моральну і психологічну компетентність громадян у прийнятті політичних та правових рішень. Важливим засобом формування такої компетентності народу є його реальна систематична участь у прийнятті конкретних рішень політичного і правового характеру. Це також означає, що демократична держава несе відповідальність за те, щоб усі її громадяни мали можливість здобути освіту, яка б дозволяла їм брати участь у суспільно-політичному житті. Таким чином демократія набуває реального характеру лише тоді, коли вона ґрунтується на відповідних їй формах свідомості та культури суспільства, а її життєздатність безпосередньо залежить від психологічної готовності громадян відстоювати її принципи перед лицем тих, хто посягає на неї.
    Влада держави реально простягається настільки далеко, наскільки громадяни усвідомлюють себе залежними від неї. Тому усвідомлення громадянами їх особистої чи суспільної свободи зумовлює відповідне обмеження державної влади.
    У сучасній демократії політичні права доповнюються соціальними правами, які передбачають надання всім членам суспільства визначеного законодавством мінімуму соціальних благ. Вводиться принцип соціальної відповідальності приватних корпорацій; так самодержавні соціальні програми стають невід’ємною частиною державної практики.
    Політичні права та свободи дають громадянам можливість брати участь в управлінні державою. Спробуємо розглянути цей момент.
Запитання
1.  Що таке демократія?
2.  Що таке демократична держава?
Робота з поняттями
Демократія  (від грецького demokratia: demos — народ і kratos — влада, правління) — форма організації влади, за якої рішення приймаються більшістю чи від імені і в інтересах більшості.
У ч и т е л ь. У демократичній державі громадяни беруть участь в її управлінні двома способами:
а)  шляхом безпосередньої участі у роботі представницьких та державних органів (парламент, державні структури) або безпосередньо висловлюючи свої думки щодо важливих державних питань під час всенародного опитування — референдуму. Це —  безпосередня демократія;
б)  через своїх представників в органах державної влади, шляхом їх обрання. Це — представницька демократія.
Робота в групах
Групам пропонується перелік характеристик кожного з різновидів демократії. Учні повинні пояснити, що з цього переліку є перевагами, а що — недоліками демократії. Заслуховування відповідей проводиться за формою «Коло думок», тобто групи по черзі висловлюють свою позицію щодо одного з положень.
Пряма демократія
Представницька демократія
1.  Найбільш повна участь народу в усіх сферах життя держави та суспільства.
2.  Свобода меншості може обмежуватися волею більшості
3.  Зміцнює довіру народу до інститутів влади.
4.  Недостатня компетентність під
час прийняття рішень.
5.  Зниження персональної відповідальності.

6.  Зникає або зменшується відчуження народу від влади
1.  Можливість для народу обирати та періодично змінювати своїх представників.
2.  Створюються умови для концентрації влади в одній установі
3.  Компетентність і відповідальність осіб, що здійснюють  владу.
4.  Можливість забезпечення прав меншості.

5.  Багатопартійність та розмаїття поглядів і думок.
6.  Народ реально виявляє політичну активність лише під час виборів
Виступ учнів з повідомленнями  про демократичні процеси на місцевому рівні
    Демократичні процеси в демократичній державі здійснюються не тільки на загальнодержавному, а й на місцевому рівні.
    Сукупність всіх жителів міста, села, селища, об’єднаних за місцем проживання називається територіальною громадою. У межах Конституції та законів України кожна територіальна громада має право вирішувати питання місцевого значення.
    Для вирішення цих питань територіальні громади обирають органи місцевого самоврядування — ради (міські, сільські, селищні, районні, обласні). Їх діяльність регулюється Конституцією та Законом України «Про місцеве самоврядування».
Робота з правовим документом
Учні мають опрацювати документ і виконати завдання.
Ст. 26 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні»
До компетенції місцевих рад народних депутатів належить встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території, населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти, порядку, торгівлі на ринках…
Завдання учням
•  Навести конкретні приклади питань, які вирішують органи місцевого самоврядування.
Робота з таблицею
У ч и т е л ь.
 Кожному громадянину в демократичній державі гарантоване право участі у роботі громадських об’єднань та громадських організацій.
Громадська організація — це об’єднання громадян для задоволення та захисту своїх законних інтересів. Громадська організація як об’єднання громадян утворюється для спільної реалізації спільних інтересів (культурних, економічних, вікових, ґендерних, регіональних, релігійних, професійних, соціальних тощо). Громадська організація як один із видів об’єднання громадян, передбачений Законом України «Про об’єднання громадян».
Об’єднанням громадян є добровільне громадське формування, створене на основі єдності інтересів для спільної реалізації громадянами своїх прав і свобод

Об’єднання громадян, незалежно від назви (рух, конгрес, асоціація, фонд, спілка тощо), відповідно до цього Закону, визнається політичною партією або громадською організацією

Відповідно до ст. 3 цього Закону:
Громадською організацією є об’єднання громадян для задоволення та захисту своїх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів
Завдання
•  Назвіть відомі вам громадські об’єднання та дитячі організації.
У ч и т е л ь.
Основ демократичного стилю життя необхідно навчатися з дитинства. Умови для цього створює для школярів участь у роботі учнівського самоврядування.
Запитання
1.  Як ви розумієте, що таке учнівське самоврядування?
2.  Для чого воно потрібне?
3.  Яке коло питань воно має вирішувати?
Дискусія «Чи є в нашій школі учнівське самоврядування?»
Клас розподіляється на групи, одна з яких доводить, що в школі діє учнівське самоврядування, а інша — що ні.
ІV. Підсумки уроку
Рефлексія
1.  Що таке демократія?
2.  Які дві форми демократії вам відомі?
3.  На яких рівнях може здійснюватися демократія?
4.  Що є найважливішою соціальною запорукою життєздатності демократії?
V. Домашнє завдання
1.  Опрацювати відповідний матеріал підручника.
2.  Підготуватись до уроку узагальнення за темою «Ти — людина, значить, маєш права».

Тема.  Узагальнення з теми «Ти — людина, значить, маєш права»
Мета: систематизувати, узагальнити та оцінити знання учнів про права та обов’язки людини і громадянина, рівень сформованості вмінь, вміння пояснювати поняття, розповідати про права та обов’язки, моделювати та оцінювати ситуації; перевірити, наскільки усвідомили учні необхідність дотримання прав та обов’язків.
Тип уроку: урок  узагальнення знань.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Етап контролю і корекції знань, вмінь та навичок
1-й варіант
Клас розподіляється на групи, кожна з яких працює з однією з груп прав чи обов’язків людини, моделює –2 ситуації, презентує їх. Інші групи мають їх проаналізувати.
2-й варіант
Тестові завдання
1.  Укажіть підстави для набуття громадянства України:
А)  за територіальним походженням;
Б)  за соціальним статусом;
В)  внаслідок визнання батьківства;
Г)  внаслідок отримання спадщини.
2.  Укажіть, в якому віці набуття дитиною громадянства України або вихід із громадянства України може відбуватися тільки за її згодою:
А)  від 6 до 8 років;
Б)  від 0 до 8 років;
В)  від 4 до 8 років;
Г)  від 5 до 8 років.
3.  Укажіть дату прийняття чинного Закону України «Про громадянство України»:
А)  8 жовтня 1999 р.;
Б)  6 квітня 1997 р.;
В)  8 січня 2007 р;
Г)   вересень 2005 р.
4.  Укажіть дату прийняття Генеральною Асамблеєю ООН загальної Декларації прав людини:
А)  10 грудня 1948 р.;
Б)  4 листопада 1950 р.;
В)  20 листопада 1989 р.;
Г)  28 червня 1996 р.
5.  Які види конституційних прав та свобод вам відомі?
А)  Особисті;
Б)  економічні;
В)  сімейні;
Г)  колективні.
6.  Серед об’єднань громадян розрізняють:
А)  громадські організації;
Б)  громадянські організації;
В)  національні меншини;
Г)  політичні партії.
7.  Законодавство України дозволяє діяльність:
А)  будь-яких об’єднань громадян;
Б)  тільки тих об’єднань, які легалізовані (зареєстровані);
В)  тільки тих об’єднань громадян , які не ставлять за мету боротьбу за владу;
Г)  крім об’єднань, створених за професійною ознакою.
8.  Укажіть, які типи навчальних закладів належать до переліку навчальних закладів, що можуть існувати в нашій державі згідно із Законом України «Про загальну середню освіту»:
А)  середня загальноосвітня школа;
Б)  школа психологічного розвантаження;
В)  школа соціальної реабілітації;
Г)  автошкола.
9.  Оберіть поняття, якому відповідає наведене визначення.
Форма безпосередньої демократії, яка полягає у прийнятті громадянами держави законів або інших рішень з важливих питань загальнодержавного чи місцевого значення:
А)  вибори;
Б)  референдум;
В)  ратифікація;
Г)  легалізація.
10. Із наведеного нижче переліку оберіть складову частину системи місцевого самоврядування в Україні:
А)  територіальна громада;
Б)  сільська, селищна, міська рада;
В)  районна державна адміністрація;
Г)  сільський, селищний, міський голова.
11. Укажіть форми безпосереднього здійснення територіальними громадами сіл, селищ та міст свої самоврядних повноважень:
А)  місцеві вибори;
Б)  збори політичної партії;
В)  сесії сільських, селищних, міських рад;
Г)  місцеві референдуми.
12. Структура освіти України включає:
А)  дошкільну освіту;
Б)  приватну освіту;
В)  вищу освіту;
Г)  домашню освіту.
ІІІ. Домашнє завдання
Створити творчі групи і підготуватися до захисту проектів за темами:
1.  Ти і цивільно-правові відносини:
а)  право власності;
б)  цивільно правові договори;
в)  захист майнових та особистих немайнових прав;
г)  права споживачів;
д)  як успадкувати майно.
2.  Закони в житті твоєї сім’ї:
а)  сім’я та шлюб;
б)  особисті майнові та немайнові права членів сім’ї;
в)  захист прав дитини в сім’ї.
3.  Твої права у трудових відносинах:
а)  реалізація права на працю;
б)  трудовий договір;
в)  особливості праці неповнолітніх.


Тестові завдання

Тема.  Громадянство України

1. Яке із запропонованих тверджень відповідає поняттю громадянство?
1) елемент конституційно-правового статусу особи;
2) політичний та економічний зв'язок між фізичною особою і державою, що проявляється у їхніх взаємних обов'язках;
3) стійкий правовий зв'язок між особою і державою, що виявляється в їхніх взаємних правах та обов'язках;
4) вид на проживання;
5) політичний статус особи.

2. Укажіть підстави для набуття громадянства України:
1) за територіальним походженням;
2) за соціальним статусом;
3) внаслідок встановлення батьківства;
4) внаслідок отримання спадщини.

3. Укажіть, в якому віці набуття дитиною громадянства України або вихід із громадянства України може відбуватися тільки за її згодою:
1) від 6 до 18 років; 2) від 10 до 18 років; 3) від 14 до 18 років; 4) від 15 до 18 років.

4. Дайте юридичний аналіз ситуації:
1) Особа без громадянства, що проживає на території України протягом 4 років, має власну квартиру, отримує пенсію, вивчила українську мову, не притягувалася до юридичної відповідальності, подала заяву про прийняття громадянства України. Яку відповідь вона отримає?
2) Чи набуде українського громадянства дитина, яка народилась у Росії, але батьки її померли, і родичі, які є громадянами України, всиновили її?
3) Чи буде припинене громадянство України щодо особи, що пішла за контрактом на військову службу в одній з європейських країн?

Тема. Конституційні права, свободи та обов’язки людини і громадянина
  
1. Хто з перерахованих посадових осіб має статус омбудсмена в Україні.
1) Голова Верховної Ради;
2) Голова профільного Комітету Верховної Ради;
3) Уповноважений Верховної Ради України з прав людини;
4) Голова погоджувальної Ради;
5) Голова депутатської фракції.

2. Конституція України до основних обов'язків громадянина відносить:
1) сплачувати податки і збори;
2) брати участь у виборах органів державної влади та органів місцевого самоврядування;
3) здобувати вищу освіту;
4) займатися підприємницькою діяльністю.

3. Дайте юридичний аналіз ситуації: Громадянин Польщі Войцеховський, перебуваючи в Україні на власному автомобілі, порушив правила дорожнього руху, перевищивши дозволену швидкість, відмовляється сплачувати штраф, пояснюючи це тим, що у Польщі така швидкість є дозволеною і він не знав що це є порушенням законів України. Чи правомірні дії Войцеховського?

4. Яких обов’язків дотримуються особи в зазначених ситуаціях?
1) Юнаки проходять приписку до призовної комісії у військкоматі.
2) Закінчивши відпочинок у лісі, учні прибрали за собою все сміття.
3) Під час звучання Державного гімну України всі присутні припинили розмови і встали.

Тема. Право на освіту в Україні

 1. Яка освіта є обов'язковою згідно конституції України?
А) неповна середня;
Б) повна загальна середня;
В) початкова.
Г) вища

2. Структура освіти України включає:
1) дошкільну освіту;
2) приватну освіту;
3) вищу освіту;
4) домашню освіту.

3. Укажіть, які типи навчальних закладів належать до переліку навчальних закладів, що можуть існувати в нашій державі згідно із Законом України «Про загальну середню освіту»:
1) середня загальноосвітня школа;
2) школа психологічного розвантаження;
3) школа соціальної реабілітації;
4) автошкола.
5) ліцей
6) колегіум

4. Право на освіту належить до групи:
1) громадянських прав;
2) соціально – економічних прав;
3) культурних прав;
4) політичних прав.

5. Визначте із запропонованого переліку права та обов’язки учня.
1) дотримуватися моральних та естетичних норм, дбайливо ставитись до шкільного майна.
2) обирати форму, профіль навчання.
3) користуватися навчальними кабінетами, спортивними залами, майстернями, лабораторіями.
4) систематично та глибоко опановувати знання, практичні навички та вміння.
5) обирати та бути обраними до органів шкільного самоврядування.

Тема. Життя громадян в демократичній державі

 1. Хто є єдиним джерелом влади згідно конституції в України?
1) Президент України;
2) Верховна Рада України;
3) Народ України;
4) Уряд України.

2. Оберіть поняття, якому відповідає наведене визначення.
Форма безпосередньої демократії, яка полягає у прийнятті громадянами держави законів або інших рішень з важливих питань загальнодержавного чи місцевого значення:
1) вибори;
2) референдум;
3) ратифікація;
4) легалізація.

3. Дайте юридичний аналіз ситуацій:
1) Полтавська обласна Рада більшістю голосів прийняла рішення про проведення місцевого референдуму. На нього винесено декілька питань: про затвердження герба та гімну області, про перейменування одного з районів області, про затвердження бюджету області на наступний рік. Визначте, чи відповідають законодавству дії органу місцевого самоврядування?
2) В одній з шкіл м. Рівне відбулися збори учнів 6-11 класів. Вони вирішили створити власне об’єднання громадян. Надійшло декілька пропозицій – створити молодіжну партію області, міську дитячу організацію, міську молодіжну організацію. Яку із запропонованих організацій можуть створити учні?

Немає коментарів:

Дописати коментар